• info@drmaghsoudi.com

  • شماره تماس :22781889 - 09360578936

  • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

پیشگیری از بیماری های دندانی - 3 تا 6 سالگی

پیشگیری از بیماری های دندانی 6-3 سالگی


در این سنین ، توجه ویژه ای به آموزش روش های مناسب بهداشت دهان ، انجام فلورایدتراپی موضعی در مطب دندانپزشکی و کنترل رژیم غذایی می شود.
در دوره 6-3 سالگی ، تاثیرپذیری کودکان از تبلیغات تجاری رسانه های جمعی مانند تلویزیون ، رادیو و مطبوعات آغاز می گردد. در نتیجه امکان بروز مشکلاتی در کنترل تغذیه کودکان ( تمایل قوی به بعضی غذاهای خاص ) وجود دارد و باید کمیت و کیفیت مواد غذایی مصرفی تحت نظارت باشد.


فلورایدتراپی موضعی
فلورایدتراپی موضعی دارای نقش مهمی در گروه سنی 3 تا 6 سال می باشد.
در این سنین امکان استفاده از خمیردندان به اندازه یک دانه نخود روی مسواک وجود دارد باید توجه شود که در این دوره به علت عدم توانایی کودک در کنترل بلع ، دهانشویه های حاوی فلوراید توصیه نمی شود.

10

نباید از خمیردندان فلورایددار به میزان بیشتر از یک دانه نخود در کودکان سنین 6-3 سال استفاده نمود

کاربرد حرفه ای فلوراید ( فلورایدتراپی در مطب دندانپزشکی ) اغلب در طی این دوران آغاز می شود. عموما در این سنین از وارنیش فلوراید جهت فلورایدتراپی استفاده می شود.


کنترل تغذیه
برخی از عوامل موثر در دوران پیش از مدرسه بر روی رشد و تکامل کودک و سلامت دندانی وی عبارتند از :
1. کاهش سرعت رشد و نیاز کودک به کالری کمتر و لزوم حفظ تعادل در تغذیه
2. اشتغال به کار دو والد کودک و به مخاطره افتادن کنترل تغذیه وی
3. آشنایی کودک با محیط های جدید ، غذاهای جدید و شیوه تربیتی جدید و در نتیجه گیج شدن کودک درباره روند تغذیه
4. محسوس شدن اثر تلویزیون و موثر بودن تبلیغات در انتخاب غذا و تنقلات توسط کودک ( کودکان در این سنین حدود 8-2 ساعت در معرض برنامه های تلویزیون هستند )
5. در این دوره ، کودکان به تجربه غذاهای جدید ، علاقه نشان می دهند. لذا بهتر است والدین با آشنایی با نحوه پخت این غذاها کودکان را ترغیب به تغذیه کافی کنند. بعلاوه تزیین غذا و ارائه غذا در شکل یک بشقاب رنگارنگ ، کودک را ترغیب به مصرف بیشتر غذا در یک وعده غذایی و در نتیجه کاهش مصرف تنقلات در میان وعده ها می نماید.

4
به علت آنکه کودکان تمایل زیادی به خواب صبحگاهی و عصرگاهی ندارند ، اوقات فراغت زیادی دارند ، که بیشتر در کنار تلویزیون و همسالان سپری می شود . لذا با زمان زیادی که در اختیار دارند ،تحت تاثیر تبلیغات تلویزیون و پیشنهادات همسالان، تمایل زیادی به مصرف میان وعده و تنقلات پیدا می کنند. در صورتیکه این تنقلات محدود به مواد غذایی سرشار از چربی ، نمک و یا کربوهیدرات های تصفیه شده ای که به دندان ها می چسبند و به سختی در بزاق دهان حل می شوند ، باشد، مشکل دندانی بروز می کمند . لذا باید والدین محترم با لیست غذاهای دوست با دندان جهت انتخاب میان وعده برای کودکان آشنا باشند.
خوشبختانه در سنین قبل از مدرسه ، کودکان به شدت تحت تاثیر خانواده هستند. در نتیجه ، زمان صرف غذا ، کلاس آموزشی خوبی است برای آنکه کودکان از عادات غذایی خواهر و برادر و یا پدر و مادر الگوبرداری کنند. ایجاد یک محیط لذت بخش درهنگام صرف غذا و به دور از تهدید نمودن کودک ( برای مثال : باید همه غذایت را بخوری و یا هنوز سالادت را نخوردی) و متقاعد شدن کودک توسط خواهر یا برادرش جهت تغذیه مناسب ، تاثیر به سزایی در ایجاد عادات غذایی مثبت دارد .
ساکارز به عنوان کربوهیدرات اصلی تولیدکننده اسید در دهان است. فروکتوز و گلوکز طبیعی موجود در عسل ، میوه ها و سبزیجات نیز ، پوسیدگی زا هستند.
به طور کلی عواملی که در مواد غذایی ، در ایجاد پوسیدگی نقش دارند عبارتند از :
1. توانایی غذا در تولید اسید و کاهش PH پلاک اطراف دندان به 5/5 و یا کمتر . بعضی از غذاهایی که باعث کاهش PH پلاک بین دندانی (کمتر از 5/5) می شوند عبارتند از :
نان گندم ، سیب زمینی ( آب پز یا سرخ شده ) ، برنج ، جو، ماکارونی ، لوبیا، کیک ، بیسکویت ، پیراشکی ، شیر، انگور ، کشمش، سیب ،پرتقال ، موز، زردآلوی خشک شده ، هویج پخته شده ، دسر ژلاتینی ، کارامل ، آب سیب ، آب پرتقال
2. توانایی غذا در چسبیدن به دندان ها
3. سرعت حل شدن غذا
4. توانایی غذا برای خنثی کردن محصولات اسیدی
5. توانایی غذا در تحریک تولید بزاق
پیشنهاد می شود غذایی دارای توانای پوسیدگی زایی کمی است که ویژگی های ذیل را داشته باشد:
1. محتوای پروتئین بالا
2. محتوای چربی متوسط جهت تسهیل پاکسازی دهان
3. حداقل غلظت کربوهیدرات های قابل تخمیر
4. محتوای معدنی بالا خصوصا کلسیم و فسفر
5. ظرفیت خنثی کنندگی ( بافرینگ) قوی
6. توانایی تحریک جریان بزاق

مراقبت های خانگی
مشکل بودن مراقبت های خانگی در این دوران به علل زیر می باشد:
1. والدین تمایل دارند تا کودکان را بیشتر از آن چیزی که هستند مستقل جلوه دهند. آنها فکر می کنند که هماهنگی حرکتی کودک به حدی رسیده است که کاربرد مسواک و نخ دندان به تنهایی برای او امکان پذیر باشد.
2. کودکان نیز در این سنین می خواهند مستقل بوده و دوست دارند خودشان به حمام رفته و نیاز به کمک پدرو مادر نداشته باشند.
• به منظور حل این مشکل ، باید والدین و کودک در این مورد به توافق برسند ، بدین صورت که مثلا پس از صرف غذا کودک خودش دندانهایش را با حداقل نظارت مسواک کند ولی موقع خواب ، والدین دندانها را تمیز کنند و یا اینکه در هر بار مسواک زدن ، به صورت نوبتی ، هر قسمت یکبار توسط کودک و یکبار توسط والدین تمیز شود.

5 copy
تمیز کردن دهان در این دوران که همه دندانهای شیری حضور دارند شامل مسواک زدن همه دندانها و نخ دندان کشیدن نواحی ای است که دندانها با هم در تماس هستند. به این مفهوم که با بسته شدن فضاهای بین دندانی کاربرد نخ دندان باید توسط والدین انجام شود.
می توان از مسواکی با موهای نرم و مرطوب جهت مسواک زدن استفاده کرد. بهتر است والدین ابتدا بدون خمیر دندان اقدام به مسواک زدن نمایند. خوابانیدن کودک به پشت ، جهت افزایش دید و دسترسی توصیه می شود. پس از تمیز کردن دندانها می توان کودک را به سمت دستشویی و یا حمام جهت تکمیل مسواک زدن با استفاده از خمیردندان هدایت کرد. روش دیگر آن است که والد در پشت سر کودک قرار گیرد و سر کودک به سمت عقب بر روی بازوی غیر اصلی والد خم شود و مسواک با دست غالب والد زده شود.

6 copy
طرح ها و اندازه های مختلف مسواک جهت استفاده ، بسته به تمایل شخصی کودکان و والدین وجود دارد. مسواک های برقی به اندازه مسواک های دستی موثر هستند و ویژگی آنها ، جذاب بودنشان برای استفاده است که پذیرش آنها را افزایش داده است.
کاربرد خمیردندان حاوی فلوراید با نظارت والدین و با حداقل مقدار ( به اندازه دانه نخود ) توصیه می شود و کودکان باید بیاموزند که پس از مسواک زدن محتوای دهانشان را خالی کنند. باید والدین بلعیدن خمیردندان را در کودکانشان جدی بگیرند زیرا در کودکان پیش مدرسه ای که مقادیر زیادی از خمیردندان را بلعیده اند ، احتمال ایجاد لکه های سفید تا قهوه ای بر روی دندانهای دایمی شان وجود دارد. (فلوئوروزیس)

 

8 copy

 

• بهترین روش بهداشت دهان ، انجام مراقبت های بهداشت دهان ، پس از صرف هر وعده غذایی است .
• در صورتیکه کودک قادر نباشد پس از هر وعده غذایی ، دندانهای خود را مسواک بزند ، شستشوی کامل دهان با آب توصیه می شود.
• به دلیل آنکه هنگام شب ، بزاق کاهش یافته و تولید اسید افزایش یافته است ، نظارت و همکاری والدین در این زمان اهمیت بیشتری دارد.
• با نزدیک شدن به انتهای این دوران ، دندانها شروع به لق شدن می کنند و ناحیه افتادن دندان ممکن است دردناک و لثه آن متورم باشد و سبب ناراحتی کودک شود. در طی این دوران ، ادامه دادن عادات بهداشتی قبلی به حذف التهاب اضافی اطراف دندانهای درحال افتادن کمک می کند.

7 copy

 

 

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت