• info@drmaghsoudi.com

  • شماره تماس :22781889 - 09360578936

  • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

پیشگیری از بیماری های دندانی - تولد تا 3 سالگی

1

 

پیشگیری از بیماریهای دندانی

تولد تا 3 سالگی 


- مشاوره قبل از تولد
اولین قدم در پیشگیری از بیماری های دندانی مشاوره قبل از تولد است. مطالعات نشان داده اند بین بیماری لثه و بافت های اطراف دندانهای مادر در زمان بارداری و تولد نوزاد زودرس ارتباط وجود دارد . همچنین بیماری لثه و بافتهای اطراف دندان های مادر با زمان وضع حمل و پره اکلامپسی (فشارخون بالا) در دوران بارداری مرتبط می باشد. هرچه میزان میکروبهای پوسیدگی زا در دهان مادر بیشتر باشد ، احتمال وقوع پوسیدگی زودهنگام در کودک نیز بیشتر است.
در مشاوره قبل از تولد والدین باید از موارد زیر آگاهی یابند:
الف)چگونگی تکامل ساختمانهای دهان ، فعالیت آنها و روند بیماری های دندانی
ب)توصیه های لازم در زمینه پیشگیری
ج) اهمیت تغدیه مادر و رفتارهای مرتبط با سلامتی در طول دوران بارداری (شامل اثرات تنباکو ، داروها و الکل)
د)اهمیت مراقبت بهداشت دهان مادر در طی بارداری
ه) زمان بندی توصیه شده برای درمان های دندانپزشکی مادر
و) کسب اطلاعات در مورد چگونگی و زمان و عوارض احتمالی رویش دندانهای شیری


- اولین ملاقات دندانپزشکی کودک
اولین ملاقات دندانپزشکی کودک باید در طی 6 ماه پس از رویش اولین دندان و نه دیرتر از 12 ماهگی انجام شود.


- زمان و ترتیب رویش دندانهای شیری
به طور کلی زمان رویش دندانها در فک پایین زودتر از فک بالاست.
زمان رویش دندان های شیری و دایمی بسیار متغیر است و تغییرات تا 6 ماه ندر هر دو جهت درکودک طبیعی تلفی می شود.
ترتیب رویش دندانهای شیری عموما به شرح ذیل است:
دندان پیشین وسطی فک پایین 8 ماهگی
دندان پیشین وسطی فک بالا 10 ماهگی
دندان پیشین کناری فک بالا 11 ماهگی
دندان پیشین کناری فک پایین 13 ماهگی
دندان آسیای کوچک فک بالا و پایین 16 ماهگی
دندان نیش فک بالا 19 ماهگی
دندان نیش فک پایین 20 ماهگی
دندان آسیای بزرگ فک پایین 27 ماهگی
دندان آسیای بزرگ فک بالا 29 ماهگی
تنوع در ترتیب و زمان رویش دندان ها امری شایع است.


- مشکلات مرتبط با رویش دندانها
در آمدن دندان ها پدیده ای طبیعی است و معمولا همراه با مشکلات مختصر و یا بدون مشکل است. برخی از نوزادان دچار علائمی درزمان رویش دندان مانند افزایش بزاق ،مکیدن دست و انگشتان ، بی قراری در طول روز، مالش لثه و مقداری بی اشتهایی می شوند. علائمی که نباید آنها را به رویش دندان نسبت داد عبارتند از تب ، عفونت ، اسهال ، سرفه ، اختلال در خواب ، مالیدن گوش و یا گونه و تشنج .
روش های کاستن علائم :
مصرف بیشتر مایعات ، مصرف داروی مسکن مانند استامینوفن ، استفاده از حلقه های دندانی (tooth ring) جهت سرد کردن موضع رویش دندان، دادن وسیله تمیز و یا نان خشک جهت جویدن به کودک


- رویش زودهنگام اولین دندان های شیری (دندان های نوزادی )
به دندانهایی که در بدو تولد و یا طی 30 روز اول تولد در دهان دیده شوند ،دندان های نوزادی گویند. در 85 درصد موارد این دندانها ، دندان های پیشین اول فک پایین هستند و فقط درصد کمی از آنها دندان اضافه می باشند.معمولا این دندان ها جفت می باشند.
اکثر این دندانها به دلیل تکامل کم ریشه ، لق می باشند.
درمان پیشنهادی ، حفظ این دندانها می باشد . در صورت ناراحتی مادر هنگام شیردهی از شیردوش استفاده می شود ولی در صورت اصرار مادر به شیر دادن از سینه ممکن است نوزاد در مدت کوتاهی یاد بگیرد که در حین مکیدن گاز نگیرد. در صورتی که دندان خیلی لق باشد و امکان بلع آن وجود داشته باشد ، درآوردن دندان توصیه می شود.


- رویش دیرهنگام دندانهای شیری
درصورت تاخیر بیش از 6 ماه از زمان رویشی معمول هر دندان باید حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه نمود. تاخیر در رویش دندانها ممکن است در ارتباط با یک علت سیستمیک و وجود برخی بیماریها مانند کم کاری تیروئید ، کم کاری هیپوفیز،سندرم داون و سندرم کلیدوکرانیال دیسپلازیا و ... باشد . همچنین ممکن است تاخیر در رویش به علت وجود یک عامل موضعی مانند فک جوش بودن دندان رخ دهد که وجود هر دو عامل سیستمیک و موضعی باید توسط دندانپزشک مورد ارزیابی قرار گیرد.


- تغذیه
 دو جز مهم در پتانسیل پوسیدگی زایی غذاهای مختلف عبارتند از : 1)حلالیت 2)چسبندگی
 غذاهایی که برای مدت طولانی به دندانها و بافت های دهان می چسبند و به کندی حل می شوند با احتمال بیشتری پوسیدگی زا هستند
 شیر انسان و شیر گاو ، هر دو دارای پتانسیل شروع پوسیدگی بوده و در صورت مصرف نامناسب ، بدون رعایت بهداشت دهان باعث بروز پوسیدگی در سنین پایین می گردند.

 

2

 

- روش های جلوگیری از بروز پوسیدگی با شیر در کودکان :
1. نباید به نوزادان ، شیشه محتوی شیر یا دیگر نوشیدنی های شیرین شده را به صورت پستانک در طول روز و در رختخواب داد.
2. هنگام تغذیه از شیشه شیر، کودک بدون شیشه به رختخواب برود.
3. در صورت ضرورت برای مکیدن بیشتر ، پستانک بر شیشه ارجحیت دارد .
4. بعد از یکسالگی درصورت اصرار والدین به دادن شیشه شیر ، محتوای شیشه باید به آب خالی محدود شود.

 توصیه های دندانپزشکان به مادرانی که از شیر خود ، نوزادشان را تغذیه می کنند این است که به طور مرتب دندانهای نوزاد خود را تمیز کنند.
 داشتن عادات خوراکی مناسب در دوران نوزادی باعث تداوم آن در دوران بعدی زندگی می گردد. لذا اصرار بر خوردن زیاد باعث افزایش مصرف میان وعده و چاقی در سالهای بعد می گردد.
 با رویش دندانهای خلفی نوزاد توصیه می شود از غذاهای مغذی و بی ضرر برای دندانها استفاده شود. استفاده از میوه ها ، سبزیجات و غلات بدون قند و انواع پنیر برای دندانها بی خطر می باشد.
 توصیه می شود والدین به محض رویش ، دندانهای کودک را مسواک زده و همزمان با توانایی کودک در خوردن شیر از فنجان که حدود 12 ماهگی است شیر دادن را متوقف کنند. در این زمان از خوراندن آب میوه ها باشیشه ، فنجان های سرپوشیده و یا در زمان خواب به نوزاد خودداری نمایید . خوراندن آبمیوه در این زمان تنها به وسیله فنجان به نوزاد توصیه می گردد. استفاده عادتی و طولانی مدت آب میوه ها درون شیشه منجر به بروز پوسیدگی زودهنگام در کودکان میگردد.

 

3 copy


-عادت مکیدن غیرتغذیه ای (مکیدن پستانک ،انگشت)
 عادات دهانی در کودکان خردسال بسیار شایع است. اثرات منقی دراز مدت آن بیش از یک قرن است که اثبات شده است.
 اعتقاد بر این است که رفتار مکیدن برخاسته از نیازهای روانی و فیزیولوژیک برای تغذیه است.
 معمولا کودکان این عادات را بین 3-2 سالگی متوقف می کنند.
 کودکانی که به عادت ادامه می دهند بیشتر از خانواده های با سطح تحصیلات بالاتر و یا درآمد بیشتر هستند .
 عادت مکیدن شست و یا انگشتان دیگر به نسبت عادت مکیدن پستانک بیشتر احتمال ادامه یافتن دارد بعلاوه اثرات مضر آن بر فکین و دندانها بیشتر از پستانک می باشد . لذا توصیه می شود در صورتی که انگشت عادتا مکیده می شود ، تلاش شود پستانک جایگزین آن شود.
 در صورت ادامه عادت بعد از 2 سالگی ، اثرات مخرب بر روی فکین و دندانها ( مال اکلوژن)مشاهده می شود. لذا جهت کاهش خطر مال اکلوژن باید بعد از 2 سالگی از آن جلوگیری شود ولی حذف این عادات قبل از یکسالگی به دلیل نیاز فیزیولوژیک و روانی به مکیدن در سال اول زندگی عاقلانه نیست.


- زمان بندی توصیه شده برای درمان های دندانپزشکی مادر
درصورت نیاز مادر به درمان های دندانپزشکی در خلال بارداری انجام درمان های انتخابی دندانپزشکی در سه ماهه دوم بلامانع است ولی در سه ماهه اول و سوم تنها امکان درمان های اورژانسی دندانپزشکی جهت از بین رفتن درد وجود دارد . تابش اشعه جهت تهیه رادیوگرافی به مادر باردار در سه ماهه اول ممنوع است ولی در سه ماهه دوم و سوم ، می توان با استفاده از محافظهای کافی ، رادیوگرافی را انجام داد . در دوران بارداری توصیه به رعایت جدی بهداشت دهان مادر می شود. در این دوران بیحسی موضعی ، بی حسی انتخابی است و استفاده از بیهوشی عمومی جهت انجام درمان های دندانپزشکی ممنوع است.در صورت بروز درد و یا نیاز به استفاده از دارو فقط مصرف آن دسته از داروهایی که سلامت آنها در دوران بارداری ثابت شده است و مورد تایید پزشک متخصص مادر می باشد ، توصیه می شود.

 

- بهداشت دهان( در منزل )
1)جلوگیری از انتقال دهان به دهان میکروبهای پوسیدگی زا از مادر به کودک:
 پوسیدگی بیماری قابل انتقال و عفونی است . امکان انتقال میکروبهای پوسیدگی زا از طریق آلودگی دهان کودک به بزاق والدین و یا همسالان و ... وجود دارد.
 این انتقال به دو صورت ذیل صورت می گیرد:
1. مستقیم : از طریق اختلاط بزاق والد و کودک ( مثل بوسه زدن )
2. غیر مستقیم : از طریق ورود اشیای آلوده به بزاق والدین و یا کودکان دیگر( قاشق و لیوان، اسباب بازی و ...) به دهان نوزاد

 عمدتا این انتقال و کلونیزاسیون میکروبهای پوسیدگی زا در دهان در حوالی رویش دندانهای خلفی و حدود 33-19 ماهگی نوزاد رخ می دهد.
 عوامل موثر در جایگزینی موفق میکروبهای پوسیدگی زا در دهان نوزاد :

1. میزان آلودگی
2. تکرر آلودگی
3. مصرف مایعات شیرین در تخت خواب
4. مصرف مکرر قند
5. مصرف مکرر غذاهای میان وعده
6. اشتراک غذا با بزرگسالان
7. بالا بودن میزان میکروبهای پوسیدگی زای بزاق مادر
8. عادات منتقل کننده بزاق مادر به کودک ( مانند بوسه زدن به لبهای کودک )

 لذا می توان با جلوگیری از انتقال بزاق افراد به دهان نوزاد و رعایت بهداشت دهان توسط مادر و کاهش مصرف قند و میان وعده از بروز و پیشرفت زودهنگام پوسیدگی درنوزاد جلوگیری نمود.

2)با رویش دندانهای شیری باید والدین اقدام به مسواک زدن دندان ها نمایند.
 مکانی باید جهت مسواک زدن انتخاب شود که برای نوزاد راحت و بی خطر بوده و از نور کافی برخوردار باشد . معمولا مکانی که والدین اقدام به تعویض پوشک نوزاد می نمایند در صورت برخورداری از نور کافی ، مناسب است.
 حمام محل مناسبی برای مسواک زدن در نوزادان و کودکان خردسال نمی باشد.زیرا معمولا حاوی وسایل متعددی است و جهت امنیت کودک طراحی نشده است.

17 copy

 

I. نوزادها (1-0سالگی) :
تمیز کردن دندانها به طور کامل توسط والدین انجام می شود. پاک کردن و ماساژ لثه قبل از رویش دندان باعث برقراری فلور دهانی سالم شده و به رویش دندان کمک می نماید که این کار توسط گاز مرطوب یا پارچه انجام می شود. از روش در آغوش گرفتن استفاده می شود.

3

 نحوه در آغوش گرفتن کودک جهت تمیز کردن موثر حفره دهان .
این تصویر ، استفاده از یک عدد گاز را جهت پاک کردن دندانها و بافت های لثه کودک نشان می دهد 

عمل مسواک زدن روزی یک بار انجام می شود. از انواع مختلف تمیزکننده ها و مسواک ها می توان استفاده نمود .استفاده از خمیردندان ضروری نیست.

 3 1

A . لیف انگشتی جهت تمیز کردن حفره دهان قبل از سنین مسواک زدن

 3 2

B . مسواک های ایمن جهت نوزادان و نوپایان

 

II. نوپاها (3-1 سالگی):
در این سنین مسواک برای تمیز کردن دندانها استفاده می شود.استفاده از مسواک نایلونی – نرم و مرطوب جهت کودکان این سنین توصیه می شود . برای دسترسی بیشتر و کاربرد راحت تر در کودکان ، مسواک با سر کوچکتر و دسته ضخیم ارجح است.

9 copy
در بعضی مسواک ها نشانگر آبی رنگ در موهای مسواک گذاشته شده است. زمانی که نشانگر تا نیمه رسیده و کمرنگ گردد، زمان تعویض مسواک است که این حالت به طور متوسط بعد از 3 ماه رخ می دهد ولی به طور کلی توصیه می شود والدین هنگامی که مسواک کودک کاملا فرسوده شده باشد ، آن را تعویض کنند .زیرا کودکان در این سنین ، مسواک را می جوند که به سرعت ظاهری فرسوده پیدا می کند.
جهت مسواک زدن کودکان توسط والدین در این سنین ، وضعیت زانو به زانو توصیه می شود که در آن دو بزرگسال در وضعیتی قرار می گیرند که زانوهایشان در هم قفل شده و کودک بین ران هایشان قرار میگیرد.

 

3 3

نحوه قرارگیری زانو به زانو .
دو فرد بزرگسال به صورتی درمقابل هم نشسته اند که زانوهایشان یکدیگر را لمس می کند

و بدین نحو از زانوهایشان به عنوان یک میز جهت قرار گرفتن کودک بر روی آن استفاده می نمایند.

فرد بزرگسال که در سمت راست قرار گرفته ، دستها و پاهای کودک را گرفته است و

فرد سمت چپ ، عملیات بهداشت دهان را انجام می دهد.

البته وضعیت دیگر آن است که والد به تنهایی پاها را دراز کرده و کودک را بین پاها قرار داده و سر کودک را دربین رانهای خود قرار می دهد و اقدام به تمیز کردن دندانها می کند .

3 4

خوابانیدن کودک بر روی زمین و یا تخت خواب و قرارگیری والد پشت سر کودک.
والد به آرامی پاهای خود را بر روی دستان کودک قرار می دهد . در صورت همکاری کودک می توان دستهای وی را آزاد گذاشت

از آنجا که کودکان این سنین توانایی بیرون ریختن آب دهان را ندارند ، در سنین قبل از دو سالگی از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده نمی شود. در صورتی که باز هم والدین تمایل به استفاده از خمیردندان فلورایددار داشته باشند تنها یک لایه بسیار نازک از خمیردندان روی مسواک قرار داده می شود.


3 5
تنها یک لایه نازک خمیر دندان فلورایددار باید برای
کودکان زیر سه سال استفاده شود.

 

باید توجه شود که استفاده از خمیردندان فلورایددار به میزان زیاد بر روی مسواک و بلع آن توسط کودک منجر به ایجاد لکه های سفید تا قهوه ای بر روی دندان های دائمی کودک می شود. در این سنین به علت آنکه اکثرا بین دندانها فاصله وجود دارد ضرورتی به کشیدن نخ دندان نیست ولی در صورتی که دندانها در تماس باهم باشند نیاز به نخ دندان کشیدن وجود دارد.

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت