• info@drmaghsoudi.com

  • شماره تماس :22781889 - 09360578936

  • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

پیشگیری از بیماری های دندانی - 6 تا 12 سالگی

پیشگیری از بیماریهای دندانی ( سن 12-6 سالگی)


تغییرات به وجود آمده در یک کودک 6 الی 12 ساله عبارتند از :
1. در شروع این دوره ، کودک همچنان وابسته به والدین است ولی در انتهای دوره ، استقلال نسبی پیدا می کند.
2. تغییرات دهانی – صورتی که در این سنین ایجاد می شود عبارتند از :
أ‌. جایگزینی دندان شیری با دندانهای دایمی
ب‌. تکامل ترتیب و اکلوژن دندانها
ت‌. پدیدار شدن صورت در نمای یک فرد بالغ (Adult Face)
3. در ساعات مدرسه و پس از آن ، رژیم غذایی و نحوه غذا خوردن به شدت تحت تاثیر آموزش های محیط و فشارهای اجتماعی روزانه می باشد.
4. نیازهای تغذیه ای کودک به موارد ذیل وابسته است :
أ‌. میزان رشد و تکامل
ب‌. میزان فعالیت فیزیکی و مغزی
5. خوردن میان وعده (Snack) در این دوران ، یک عادت معمول می باشد.
6. در این دوران غالبا حرکات قدرتی تکامل می یابند، با این وجود تکامل مهارت های حرکتی ظریف نیز آغاز می شود.
7. تقابل کودک با والدین در به دست آوردن استقلال ، به ویژِه جهت بهداشت دهان ، انتخاب لباس و انتخاب رژیم غذایی در این سنین مشاهده می شود.
8. در این سنین همچنان نظارت دقیق والدین بر بهداشت دهانی روزانه ضرورت دارد.
9. با رویش دندانهای دایمی ، پس از 6 سالگی انجام فلورایدتراپی اهمیت بیشتری پیدا می کند.


فلوراید موضعی
کاربرد فلوراید موضعی در این گروه سنی به اشکال ذیل صورت می گیرد:
1. خمیردندان های حاوی فلوراید: توصیه می شود از محصولات مورد تایید انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) استفاده گردد. خمیردندان هایی که مورد تایید ADA نیستند ممکن است در حین مصرف ، فلوراید آزاد نکنند. حداکثر غلظت مجاز فلوراید خمیردندان ها ، 1100 ppm می باشد. والدین باید توجه کنند که بعضی از خمیردندانهای موجود در بازار ، دارای غلظت فلوراید بالاتر ( برای مثال ppm1500)می باشند.
2. دهانشویه های حاوی فلوراید که عموما توسط دندانپزشک نسخه می گردد. استفاده از این دهانشویه ها باعث حفاظت بیشتر دندانهای در حال رویش می گردد. لذا کاربرد دهانشویه در این سنین اهمیت ویژه ای دارد . تاثیر دهانشویه های حاوی فلوراید در کودکان بزرگتر (10ساله ) بیشتر است.
این دهانشویه ها به ویژه در افراد در معرض خطر بالای پوسیدگی توصیه میشود. این افراد عبارتند از :
أ‌. افراد فاقد توانایی و یا انگیزه رعایت بهداشت دهان
ب‌. افراد دارای مشکلات پزشکی که آنها را در گروه پرخطر قرار می دهد مانند : بیماران تحت اشعه درمانی سر و گردن که منجر به کاهش میزان بزاق می گردد ، بیماران نیازمند داروهای شیرین مایع یا جویدنی
3. فلورایدهای با غلظت بیشتر جهت مصارف حرفه ای در مطب دندانپزشکی .
این محصولات در فرم ژل، فوم و یا وارنیش عرضه می گردد. انجام دوره ای فلورایدتراپی در مطب باعث کاهش بروز پوسیدگی در کودکان و حتی بزرگسالان می شود . به علاوه منجر به متوقف شدن پوسیدگی های اولیه می گردد.فلورایدتراپی در مطب نه تنها جهت کودکان و بزرگسالانی که دارای ریسک متوسط تا زیاد ابتلا به پوسیدگی هستند ، توصیه می شود ، بلکه در کودکانی که فاقد پوسیدگی هستند نیز تجویز می شود چرا که باعث افزایش محتوای فلوراید دندانهای تازه رویش یافته شده و در نتیجه مقاومت این دندانها را در برابر پوسیدگی افزایش مــــــــی دهد . فلورایدتراپی باید باتوجه به میزان خطر ابتلا به پوسیدگی در بیمار در فواصل هر 3 تا 6 ماه تکرار گردد.


مراقبت خانگی
• در کودکان این سنین ، به دلیل اشتغال کودک به برنامه های مدرسه و نیز فعالیت های خارج از مدرسه ،والدین باید به لزوم برنامه ریزی خاص جهت انجام فعالیت های بهداشتی کودک توجه کنند.
• مسواک زدن پس از هر وعده غذایی ایده آل است. اما به علت عملی نبودن این روش ، توصیه می گردد که دندانها ، شب هنگام قبل از خواب ، به طور کامل با مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید شستشو شود و صبح ، قبل از رفتن به مدرسه نیز دندانها مسواک گردد.توصیه به مسواک زدن بعد از نهار در مدرسه ، عمدتا عملی نیست چرا که اکثر کودکان مسواک همراه خود ندارند و نیز ترجیح می دهند بعد از نهار به جای مسواک زدن ، به بازی و فعالیت فیزیکی بپردازند. لذا بهتر است به کودکان توصیه شود که پس از صرف نهار ، دهان را به دقت با آب شستشو کرده تا ذرات بزرگ غذایی از دهان خارج گردد. اسیدهای احتمالی ایجاد شده ، خنثی گردد.

11

• نقش والدین در سنین 12-6 سالگی عبارت است از :
1. نظارت فعال در مراقبت های دهانی کودکان
2. نظارت و معاینه دوره ای دهان کودک
3. کمک به حذف کامل پلاک میکروبی به خصوص در سطوح بیرونی دندانهای عقب فک بالا و سطوح داخلی دندانهای عقب فک پایین
4. انتخاب اندازه و شکل مسواک ، براساس نیازهای کودک .

12 copy
با افزایش اندازه دهان و تعداد دندانها ، انتخاب مسواک های بزرگتر توصیه می شود. بهتر است از مسواک هایی با موهای نایلونی نرم استفاده شود. در این سنین می توان از مسواک برقی نیز استفاده گردد ولی باید توجه داشت که در کودکان کوچکتر ، تحت نظارت والدین ، استفاده شود.
5. در این سنین به طور بارزی کودک مسئولیت پذیرتر می شود و والدین به جای انجام بهداشت ، نظارت فعالانه ای دارند. در سنین 12-9 سال، کودک می تواند مسواک و نخ دندان را به تنهایی ولی با نظارت والدین انجام دهد. استفاده از خمیر دندان فلورایددار ضروری است.

13 copy
معمولا با شل شدن دندانهای شیری ، لثه دردناک و حتی متورم می شود . با این حال مسواک زدن و تمیز کردن این نواحی جهت انجام کامل بهداشت دهان ضروری است. به علاوه همزمان با رویش دندانهای دایمی احتمال دارد دندانها نامنظم رویش یابند و لثه حالت لبه چاقویی خود را از دست بدهد و حالت پله ای شکل پیدا کند. در نتیجه باعث تجمع پلاک های میکروبی شود. به همین دلیل باید جهت تمیز کردن این نواحی توجه کافی مبذول گردد.
همان طور که ذکر شد در سنین 12-9 سالگی ، بسته به میزان تکامل فعالیت های ظریف حرکتی ، امکان استفاده از نخ دندان توسط کودک وجود دارد . ولی باید به نکاتی چند توجه نمود. این مهارت باید یاد گرفته شود و سپس به دفعات تمرین گردد. استفاده نامناسب از نخ دندان به صورت حرکت سریع آن بر روی سطوح بین دندانی ، می تواند باعث آسیب لثه ای و آزرده شدن کودک گردد. لذا به محض عبور نخ دندان از محل تماس دندان ها ، نخ باید به دقت یک سطح دندان را تمیز کند و سپس سطح مقابل را تمیز کند. کاربرد نگهدارنده های نخ دندان نیز کمک فراوانی به نخ کشیدن می نماید . توجه شود همچنان کمک والدین دراین سنین می تواند بسیار موثر باشد.

12 1

15 copy

نخ دندان های یکبار مصرف که به نحوی طراحی شده اند که نخ کشیدن را برای کودکان آسانتر نمایند

رژیم غذایی
این مرحله با کاهش میزان رشد همراه است . در این سنین باید غذاهایی انتخاب شود که نسبت ماده مغذی به کالری آنها بالا باشد. در این دوره انتخاب غذا توسط کودکان ، به مقدار زیادی تحت تاثیر تبلیغات است . علاقه به سبزیجات در این سنین کم است ولی علاقه به میوه وجود دارد. باید تلاش شود که استفاده از شیرینی در رژیم غذایی کودک به حداقل برسد و کودک را باید به خوردن صبحانه تشویق کرد. البته قطع کامل مصرف شیرینی ، غیرواقع بینانه است. لذا توصیه می شود زمان استفاده از شیرینی پس از وعده غذایی باشد ( و نه قبل و یا بین وعده های غذایی ) و بهتر است به جای مصرف شیرینی های چسبنده مانند گز ، سوهان و تافی از شکلاتها استفاده شود.

16 copy
جویدن آدامس های بدون قند به ویژه آدامس های حاوی قند زایلیتول در کودکان توصیه می شود. چرا که دارای اثر ضد پوسیدگی بوده و باعث پمپ کردن بزاق به فضاهای بین دندانی شده و اسیدهای تولید شده در دهان را خنثی می نماید.
برقراری الگوی منظم غذا خوردن و فعالیت بدنی بالا در این سنین دارای اهمیت است چرا که شروع مشکل چاقی از این مرحله است.

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت