• info@drmaghsoudi.com

  • شماره تماس :22781889 - 09360578936

  • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

فضا نگهدار

فضا نگهدار


در صورت خارج کردن و یا افتادن زودهنگام دندان شیری باید در صورت نیاز ، جهت جلوگیری از ، از دست رفتن فضای دندان مربوطه و حفظ فضای آن جهت رویش دندان دایمی زیرین ، اقدام به قرار دادن فضانگهدار نمود.


1. از دست رفتن زودهنگام دندانهای آسیا و نیش شیری :
باعث از بین رفتن نظم دندانها و بهم ریختگی دندانی می شود. در صورتی که این دندانها زودتر از موعد از دهان خارج شوند، دندانهای اطراف فضای دندان خارج شده حرکت کرده و فضای خالی شده را پر می کنند ، در نتیجه فضای دندان شیری از دست رفته که مختص دندان دایمی رویش نیافته زیرین است ،اشغال شده و دندان دایمی ، فضای کافی جهت رویش نداشته و این احتمال می رود که بین دو دندان حرکت کرده کناری ، گیر کند و یا مسیر خود را تغییر داده و به صورت نابه جا در دهان رویش کند.

25

تصویر A,B1-از دست رفتن فضای دندان شیری آسیای کوچک سمت چپ فک پایین

26

تصویر C1-از دست رفتن فضای دندان شیری آسیای بزرگ سمت راست فک پایین و انحراف دندان دایمی اول همان سمت به طرف جلو


ایجاد ظاهر نامناسب ، گیر غذایی ، افزایش احتمال ایجاد پوسیدگی و بیماری های لثه و بافتهای اطراف دندان از دیگر عوارض از دست رفتن فضای دندانی است. بعلاوه موقعیت نابه جای دندان دایمی رویش یافته می تواند باعث بد بسته شدن دهان و قرارگیری نادرست فکین بر روی هم و ایجاد نمای صورت نازیبا و یا مشکلات مفصلی شود .
مطالعه انجام شده بر روی کودکانی که یک یا چند دندان نیش و یا آسیای شیری خود را از دست داده بودند نشان داد که این کودکان بیشتر تحت درمان های ارتودنسی دندانهای دایمی قرار گرفتند. بعلاوه احتمال نیاز به درمان های ارتودنسی با تعداد دندانهای زودتر از موعد از دست رفته ، افزایش می یابد . به طوریکه نیاز به درمان ارتودنسی در کودکانی که یک یا چند دندان شیری را تا 9 سالگی از دست داده بودند، بیش از 3 برابر افراد عادی است . از طرف دیگر به هم ریختگی دندانهای جلو مستقیما تحت تاثیر از دست رفتن زود هنگام دندانهای نیش شیری می باشد .
همانطور که ذکر شد، از دست رفتن زودهنگام دندانهای نیش و به ویژه آسیاهای شیری در بیشتر اوقات منجر به از دست رفتن فضا می شود. لذا درصورت خارج کردن زودهنگام این دندانها باید اقدام به قراردادن فضانگهدار نمود.این فضانگهدار بسته به تعداد و نوع دندان از دست رفته و نیز سن و میزان همکاری کودک به صورت ثابت و متحرک و در اشکال متنوعی تجویز میگردد. انواع فضانگهدارنده های ثابت عبارتند از :
بند و لوپ (تصویر2)، لینگوال آرچ(تصویر3)، TPA(تصویر4)، Nance(تصویر 5)، دیستال شو(تصویر6)

 27 copy
تصویر 2

 


28 copy
تصویر 3

 

 

37


تصویر 5                                               تصویر 4

 

 31 copy

A6)دندان آسیای بزرگ شیری به علت پوسیدگی شدید خارج شده است و دیستال شو که متصل به روکش است

بر روی اسیای کوچک شیری قرار داده شده است به این منظور که رویش دندان آسیای بزرگ اول دابمی را هدایت نماید.

 

32

B6) تصویر روکش متصل به دیستال شو

 

درصورتیکه تعداد دندانهای از دست رفته بیشتر از یک عدد در هر سمت فک باشد ، گاهی فضانگهدار متحرک تجویز می شود. (تصویر 7) این نوع فضانگهدار ، نه تنها به حفظ فضای دندانی ، کمک می مکند ، بلکه درجویدن نیز به کودک کمک می کند. با این حال مشکل اصلی در این نوع فضانگهدار ، مشکل در تامین گیر کافی می باشد زیرا درصورت آنکه تعداد زیادی دندان به ویژه به طور دو طرفه در فک از دست رفته باشد ، تامین گیر فضا نگهدار به سختی امکانپذیر می شود. در صورت لق بودن فضانگهدار، کودکان سنین 6-3 سال ،جهت گذاشتن این نوع فضانگهدار ،کمتر همکاری می کنند. لذا در این کودکان باید درمان را تا زمان رویش دندانهای دایمی جهت تامین گیر فضانگهدار ( حدود 6 سالگی ) به تاخیر انداخت .

 33

فضانگهدار متحرک فک بالا

 

2. از دست رفتن دندانهای پیشین شیری:
در حالت کلی ، از دست رفتن دندانهای پیشین شیری منجر به از دست رفتن فضا نمی گردد. بعلاوه اختلال نگران کننده ای درجویدن و تکلم نیز ایجاد نمی کند. به همین سبب فضانگهدار جهت این دندانها ، تنها در صورت نارضایتی والدین از نازیبایی صورت و در نتیجه جهت تامین زیبایی تجویز می گردد.
این فضانگهدار به دو فرم ثابت (تصویر8)و یا متحرک(تصویر9) می باشد.

 

34 copy

35 copy
تصویر8- فضانگهدار ثابت جهت حفظ فضای دو دندان پیشین وسطی شیری فک بالا

 

36
تصویر9-فضانگهدار متحرک جهت حفظ فضای چهار دندان پیشین فک بالا

 

 

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت