• info@drmaghsoudi.com

  • شماره تماس :22781889 - 09360578936

  • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

فیشورسیلنت

4bc3a222c5bebc6c37b344cd7692249a

 

فیشورسیلنت


اولین بار در سال 1971 سیلنت ها جهت پیشگیری از پوسیدگی شیارهای دندانی به دنیای پزشکی معرفی شدند. فیشور سیلنت ها عمدتا مواد رزینی هستند که در عمق شیارهای دندانهای شیری و یا دایمی مستعد به پوسیدگی قرار داده می شوند تا از تجمع مواد غذایی و میکروبها در عمق این شیارها جلوگیری کنند و در نتیجه از بروز پوسیدگی پیشگیری شود. براساس مطالعات انجام شده سیلنت ها باعث کاهش پوسیدگی شیارها به میزان 86 درصد در سال اول ،78 درصد در سال دوم و 58 درصد در سال چهارم ، در دندانهای دائمی می گردند و در صورت سیلنت گذاری مجدد باعث 76 درصد کاهش بروز پوسیدگی در طی 4 سال می شوند . فیشورسیلنت ها در دندانهای شیری مشابه دندانهای دائمی است. به طور کلی کاربرد سیلنت برای یکبار ، در پیشگیری از پوسیدگی های شیارها بسیار موثر است و حتی اگر در نمای کلینیکی ، فیشورسیلنت تا حدی از دست رفته باشد ولی این احتمال وجود دارد که در اعماق شیار باقی مانده باشد و در نتیجه باز هم در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی نقش دارد. با این حال ،در سنین 5 الی 7 سال، بیشترین احتمال نیاز مجدد به سیلنت گذاری وجود دارد زیرا در این سنین دندانها کاملا رویش نیافته اند و سطح شیاردار دندان در مجاورت لثه قرار گرفته است و در نتیجه امکان خشک کردن کامل و ایزوله نمودن دندان وجود ندارد و این احتمال می رود که سیلنت به طور کامل به دندان متصل نشود.

18 copy


چه کسانی به فیشورسیلنت نیاز دارند؟
در گذشته تصور می شد که سطوح شیاردار دندان در طی چند سال اول بعد از رویش دندان بیشترین احتمال ابتلا به پوسیدگی را دارا می باشند و پس از این زمان تا حد زیادی خطر ابتلا به این پوسیدگی در دندانها کاهش می یابد . لذا فیشورسیلنت را صرفا در کودکان توصیه می نمودند ولی مطالعات اخیر نشان داده است که اگرچه فلورایدتراپی ممکن است باعث تاخیر در شروع پوسیدگی در دندانها شود ، ولی به علت آنکه پوسیدگی های اولیه با سرعت زیادی در کودکی شروع می شوند و در بزرگسالی ادامه می یابند ، پیشنهاد می شود که بزرگسالان نیز مانند کودکان در صورت خطر بروز پوسیدگی ، فیشورسیلنت دریافت نمایند.


چه دندانهایی باید فیشورسیلنت شوند؟
هر دندانی که در خطر بروز پوسیدگی باشد باید فیشورسیلنت شود که شامل دندانهای آسیای شیری و دندانهای آسیای کوچک و بزرگ دایمی می باشد. موارد تجویز فیشورسیلنت در دندانهای ذیل می باشد:
1. دندانهایی که دارای شیارهای عمیق و گیردار می باشد

19
2. دندانهایی که دارای شیارهای تغییر رنگ داده یا مبتلا به حداقل پوسیدگی اولیه می باشند

20
3. عدم وجود پوسیدگی بین دندانی
4. استفاده از فلوراید تراپی جهت محافظت از سطوح غیر شیاردار دندان
5. همکاری کودک و امکان خشک کردن و ایزوله نمودن دندان


در نهایت این دندانپزشک است که تصمیم نهایی را با توجه به آنچه ذکر شد جهت انجام فیشورسیلنت اتخاذ می نماید.

 

21
دندان آسیای بزرگ پس از انجام فیشورسیلنت

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت