• info@drmaghsoudi.com

 • شماره تماس :22781889 - 09360578936

 • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

دانستنی ها

دانستنی ها

 • دندان کوسه ای :

از حدود 6 ‌سالگی ، دندان‌های شیری کودکان شروع به جایگزینی با دندان‌های دائمی می‌کنند و این پروسه چندین سال بطول می انجامد. این اتفاق معمولاً به صورت تدریجی و به نوبت اتفاق می‌افتد ، به این صورت که ابتدا دندان‌های شیری افتاده و سپس دندان‌های دائمی از لثه بیرون زده و جایگزین دندان های شیری روی خود می شوند.

 گاهی اوقات پروسه فوق بهمین منوال انجام نمی شود . به این معنی که دندان‌های دائمی پیش از افتادن دندان‌های شیری، از لثه بیرون زده  و به این ترتیب دو ردیف دندانی در کنارهم مشاهده می شود. دندان کوسه ای (shark teeth) اصطلاحی برای توصیف شرایط فوق می باشد(چرا که کوسه‌ ها نیز دو ردیف دندان در هر قوس دندانی دارند).

 

114 copy

 

دندان کوسه ای ممکن است در دو مرحله از رشد کودک اتفاق بیفتد.

در حدود شش ‌سالگی که دندان‌های دائمی قدامی در حال جایگزینی با دندان‌های شیری روی خود هستند و دوم در حدود 11 سالگی که دندانهای آسیاب فک بالا در حال جایگزینی با دندانهای شیری مربوطه هستند.

توجه داشته باشید که این وضعیت به هیچ عنوان اورژانسی نیست اما باید تحت نظر و درمان قرار بگیرد. در صورتی که حالت دندان کوسه ای بیشتر از چند ماه طول کشیده باشد، به متخصص دندانپزشکی کودکان و یا متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا پس از بررسی همه جانبه ، شما را در جریان نیاز به مداخله درمانی قرار دهد. دندان‌پزشک وضعیت او را ارزیابی می‌کند تا ببیند آیا مشکل مهمی ایجاد می‌شود و نیاز به مداخله درمانی وجود دارد یا خیر.

115

 

بسته به شرایط موجود ممکن است یکی از راههای درمانی زیر انجام شود:

 1. دندان یا دندانهای شیری کشیده می‌شوند تا فضای کافی در اختیار دندانهای دائمی قرار گیرد.
 2. گاهی اوقات ممکن است با ترش ازعرض دندان شیری و کاهش عرض آن ، فضای کافی برای رویش دندانی دائمی فراهم شود.

به این ترتیب دندان دائمی فضای کافی برای بازگشت به محل اصلی رویش خود را پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است این روند اصلاحی چند ماه بطول بیانجامد که البته هل دادن دندان با زبان به سمت محل اصلی رویش دندان ، در تسریع این روند کمک کننده است.

 

 • نهفتگی دندان در کودکان:

گاهی اوقات در روند جایگزینی دندانهای شیری بوسیله دندانهای دائمی،اختلال ایجاد می شود بطوریکه امکان رویش دندان دائمی جایگزین وجود ندارد ، به این ترتیب دندان دائمی به جای رویش در محل اصلی خود ، در استخوان فک باقی می ماند.از جمله علل نهفتگی دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. کراودینگ و کمبود فضای ناشی از عدم تناسب بین سایز فک و دندانها
 2. باقی ماندن بیش از حد دندانهای شیری در دهان و یا انکیلوز دندانهای شیری (فک جوش بودن دندان)
 3. از دست رفتن زود هنگام دندان شیری و عدم استفاده از فضانگهدار که منجر به از دست رفتن فضای لازم جهت رویش دندان دائمی زیرین می شود
 4. موقعیت غیرطبیعی ریشه دندانهای شیری
 5. شکاف کام

بیشترین شیوع نهفتگی دردندان عقل و دندان نیش دیده می شود.

وجود دندان نهفته در فکین می تواند سبب بروز مشکلات زیر گردد:

 1. دردهای مزمن
 2. تحلیل ریشه دندان های مجاور
 3. نامرتب کردن دندانهای مجاور
 4. عفونت و التهاب بافت نرم روئی دندان که منجر به درد و بوی بد دهان می گردد
 5. کاهش استحکام فک پایین نسبت به ضربه بویژه درصورت افزایش تعداد دندان های نهفته
 6. ایجاد ضایعات سیستیک و یا تومورال

در صورت تشخیص زودهنگام احتمال نهفتگی دندان ، درمان تنها شامل خارج کردن بموقع دندان شیری و یا باز کردن فضا برای رویش دندان دائمی و ... می باشد.اما با مراجعه و تشخیص دیرهنگام ، راهکار درمانی  شامل هدایت دندان نهفته به قوس دندانی توسط نیروهای ارتودنسی در اسرع وقت خواهد بود.

116 copy

 

 • سریال اکسترکشن درکودکان:

در برخی بیماران در صورت عدم تناسب ارثی میان اندازه فکین و دندانها (به نحوی که منجر به شلوغی بیش از حد دندان ها شود) ممکن است نیاز به کشیدن سریالی و پشت سرهم تعدادی از دندانهای شیری و دائمی باشد ، که به این اقدام پیشگیرانه serial extraction (کشیدن سریالی دندانها) گفته می شود.

همانطور که گفته شد در این نوع از درمان ، تعدادی  از دندانهای شیری و دائمی با توالی خاصی کشیده می شوند و به این ترتیب از شلوغی دندانها کاسته شده و به تدریج دندانهای دائمی باقیمانده در محل صحیح خود رویش می یابند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگرچه این نوع از درمان ، بخش اعظمی از مشکل بیمار را حل میکند ولی از آنجایی که در روند درمان، صرفا دستور کشیدن دندانها صادر میشود و هیچ نوع درمان فعالی برای بیمار انجام نمی گردد، ممکن است در آینده نیاز به درمان ارتودنسی ثابت وجود داشته باشد. در واقع درمان سریال اکسترکشن سبب کوتاهتر و ساده تر شدن درمان ارتودنسی احتمالی در آینده می شود.

شایان ذکر است که سن کودک در این نوع از درمان بسیار اهمیت دارد و حتما می بایستی شروع درمان درمرحله دندانی مختلط ( مرحله ای که در آن دندانهای شیری و دائمی در دهان وجود دارند)انجام شود . پس نباید مراجعه به موقع به ارتودنتیست را فراموش کرد.

با توجه به طولانی بودن دوره درمان و نیاز به جلسات ویزیت متعدد، همکاری والدین بیمار در نتیجه درمان تاثیر گذار خواهد بود.

117 copy

 

 • کشیدن دندان :

یکی از راهکارهای درمانی درطی ارتودنسی ، کشیدن یک یا چند دندان می باشد. کشیدن دندان صرفا بدلیل رفع شلوغی دندانها نمی باشد ، بلکه ممکن است به دلایل دیگری همچون رفع جلوزدگی دندانها، استتار مشکل اسکلتی فکین، آماده سازی فکین برای جراحی نیز انجام شود.

با توجه به نگرانی بسیاری از بیماران در ارتباط با خالی ماندن فضای دندان کشیده شده ، باید گفت که بعد از اتمام درمان ارتودنسی ، فضای خالی کاملا بسته خواهد شد و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

 

 • ارتودنسی در میانسالی و یا پیری:

جالب است بدانید که ارتودنسی صرفا به منظور مرتب کردن دندانها و تامین زیبایی انجام نمی شود.گاهی اوقات ممکن است بیمار مراجعه کننده به متخصص ارتودنسی ، بیماری باشد که توسط متخصص دیگر و به منظور اقدامات درمانی زیر ارجاع داده می شود:

1- باز کردن فضا جهت قرار دادن ایمپلنت دندانی

118

 

2- رویش دندان با نیرو(جهت برقراری نسبت مناسب بین تاج و ریشه در دندانهایی که شکستگی و یا پوسیدگی آنها تا زیر استخوان ادامه یافته و نیازمند روکش دندان هستند.)

 

119 copy

 

3- توزیع مناسب فضاهای دندانی بمنظور انجام کارهای ترمیمی مانند روکش و لامینیت و ...

4- صاف و عمود کردن (آپرایت کردن) دندانهای تیپ و کج شده در فضای بی دندانی

 

120

 

5- مرتب کردن دندانی که تحت تروما از سمت دندان های مقابل می باشد(ترومای اکلوزالی)

 

 • ارتودنسی و حاملگی :

بیمار باردار یا بیماری که قرار است باردار شود بهتر است اقدام به انجام ارتودنسی نکند، زیرا :

 1. در طی درمان ارتودنسی نیاز به رادیوگرافی های دوره ای می باشد .با توجه به افزایش خطرات ناشی از در معرض قرار گرفتن اشعه در طی بارداری بویژه در طی سه ماهه اول ، امکان تهیه رادیوگرافی بدون خطر برای جنین ، کاهش می یابد.
 2. تحریک پذیری و التهاب لثه در دوران بارداری افزایش می یابد که در صورت عدم رعایت بهداشت در حضور دستگاههای ارتودنسی ، ریسک تحلیل لثه و پوسیدگی های دندانی و ... افزایش می یابد.
 3. در سه ماهه سوم بارداری(بدلیل فشار جنین) امکان خوابیده کردن یونیت برای انجام درمان دشوار است.

با این حال در صورت بارداری در طی درمان ارتودنسی ، جای نگرانی وجود ندارد و با در جریان قرار دادن دندانپزشک متخصص و رعایت ملاحظات خاص درطی درمان  امکان اتمام درمان وجود دارد.

 

121

 

 

 • ارتودنسی همرنگ دندان:

در برخی از بیماران ، تنها عامل بازدارنده از انجام درمان ارتودنسی ، دیده شدن براکت ها و سیمهای فلزی در دهان و بویژه هنگام لبخند زدن می باشد. امروزه با پیشرفت های انجام شده در زمینه ارتودنسی ، متخصصان می توانند با استفاده از براکت ها و سیمهای همرنگ دندان ، بر این مشکل فائق آیند.البته شایان ذکر است که اگرچه این نوع از براکت ها و سیمها کمتر از براکت های فلزی دیده می شوند ولی این به معنای نامرئی بودن آنها نمی باشد.

اگرچه که از نظر تکنیکی ، تفاوتی در کاربرد این دو نوع براکت وجود ندارد ولی از جمله معایب این سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استحکام کمتری نسبت به براکت های فلزی دارند. فلذا در طی درمان امکان شکستن آنها وجود دارد.
 2. به دلیل جنس خاص براکت های همرنگ دندان ، بویژه انواع سرامیکی آنها، زمان درمان طولانی تر از براکت های فلزی است که البته راهکارهای جدید جهت رفع این مشکل در نظر گرفته شده است.
 3. اگرچه براکتهای سرامیکی در مقابل تغییر رنگ مقاوم هستند، ولی اورینگ هایی که دور براکت ها قرار می گیرند مستعد تغییر رنگ می باشند و این موضوع سبب کاهش زیبایی آنها می شود.
 4. ممکن است هنگام جدا کردن براکت های شفاف ارتودنسی صدماتی به مینای دندان وارد شود.
 5. در صورتیکه در تماس با دندان مقابل قرار گیرند ،احتمال آسیب به مینای دندان مقابل وجود دارد.
 6. این نوع براکت ها نسبت به انواع فلزی بسیار گرانتر هستند.

برای کاهش مشکلات فوق، می توان در دندانهای قدامی از براکت های شفاف سرامیکی و در سایر نواحی از براکتهای فلزی استفاده کرد.

 

122 copy

 

 • ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین):

اینویزیلاین، یکی از روش های نوین در ارتودنسی می باشد. در این روش، بجای استفاده از براکت و سیم ارتودنسی از یک سری پلاک های شفاف جهت حرکت دندانها استفاده می شود.  دندانهای بیمار با استفاده دوره ای از پلاک های مختلف ،به مرور زمان جابجا شده و ردیف می گردند.

با وجود دورنمای جذاب ، معایب این روش باعث شده است تا هنوز نتواند، جایگاه ویژه ای در درمان ارتودنسی پیدا کند . این معایب عبارتند از :

 1. کاربرد این روش ،محدود به کیس های خفیف ارتودنسی می باشد.
 2. تکنولوژی دیجیتال و لابراتواری این روش ، هنوز به طور کامل وارد ایران نشده است.

هزینه درمان در این روش ،3-4 برابر هزینه معمول ارتودنسی می باشد.

 

123 copy

 

 • انجام ارتودنسی یا لامینیت :

یکی از پرسش های رایج از جانب بیماران این است که" آیا می توانند بجای تحمل درمان ارتودنسی با مدت درمان طولانی ، اقدام به درمان های سریعتر و راحت تری نظیر ونیر، لامینیت و یا کامپوزیت کنند؟"

پاسخ ما اغلب منفی است، چرا که درمان سریعتر توسط لامینیت و ... به ازای تراش مینای دندان و کاربرد مواد ترمیمی یا پروتز بر روی دندان ها می باشد که این کار نه تنها مشکل اصلی بیمار ، یعنی شلوغی دندانها را بصورت ریشه ای و کامل حل نمی کند بلکه سبب افزایش ریسک پوسیدگی دندان می شود و نیازمند تعویض و تجدید دوره ای مواد ترمیمی ( بدلیل تغییر رنگ و یا لب پر شدن و شکستن آنها) می باشد.

پس بنابراین توصیه می گردد بجای اینگونه درمانهای ناصحیح (تحت عناوین  ارتودنسی یک جلسه ای، ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی ) با انجام ارتودنسی صحیح ، بصورت ریشه ای مشکل نامرتبی دندانهای خود را حل کنند.

 

124 copy

 

 • استریپینگ در ارتودنسی :

کاهش ابعاد دندانی در بعد عرضی (مزیودیستالی ) یکی از رایجترین پروسه های درمان ارتودنسی است که در مواردی که میان سایز دندانهای فک بالا و پایین اختلاف وجود دارد ، انجام می شود. استریپینگ با کاهش مینای سطوح طرفی دندانها به ایجاد فضای کافی جهت مرتب شدن دندانها کمک می کند.میزان برداشت مینا در طی این پروسه به شکل دندان، سایز دندان ، وجود ترمیم ، نظر متخصص ارتودنسی بستگی دارد.بر اساس مطالعات انجام شده ، احتمال ایجاد پوسیدگی بین دندانی در دندان های استریپ شده تفاوت چندانی با سایر دندانها ندارد.علیرغم این ، به بیماران توصیه می شود تا در طی درمان ارتودنسی و حتی بعد از آن، بهداشت دهان و دندان را بیش از پیش رعایت کرده و از دهانشویه های حاوی فلوراید استفاده کنند.

 

125copy

 

 

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت