• info@drmaghsoudi.com

  • شماره تماس :22781889 - 09360578936

  • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان

 

در دوران کودکی بسیاری از ناهنجاری های دندانی - فکی قابل تشخیص هستند. ارتودنسی کودکان می تواند جنبه پیشگیرانه داشته باشد لذا از مزایای آن می توان به کاهش هزینه ارتودنسی، رفع سریعتر مشکل، کاهش طول دوره درمان ارتودنسی اشاره کرد.

از جمله ناهنجاری هایی که در سنین پایین قابل درمان هستند عبارتند از :

1) افتادن زودهنگام دندان شیری

یکی از شایعترین علل رویش نامرتب دندانهای دائمی، کشیدن یا افتادن زودهنگام دندانهای شیری در اثر ضربه یا پوسیدگی و یا سایر عوامل است، حفظ دندانهای شیری جهت نگهداری فضای لازم برای رویش دندانهای دائمی ضروری است. راهکار پیشنهادی در این موارد استفاده از فضا نگهدار می باشد.

 

76 copy

 

2) دیر افتادن دندان شیری

این بدان معنی است که سن کودک از سنی که دندان شیری باید بیفتد گذشته ولی دندان شیری هنوز در دهان باقی مانده است.

3)وجود دندان اضافه

4) کم بودن تعداد دندانهای دائمی بصورت مادرزادی

5)عقب بودن فک پایین و یا جلوبودن فک بالا

بهترین زمان جهت اصلاح رشد ، یک سال قبل از بلوغ جنسی بیمار می باشد که به طور میانگین در دخترها بین 11-10 و در پسرها بین 12-11 سالگی است. دستگاههای مورد استفاده در درمان این ناهنجاری عبارتند از : هدگیر و یا دستگاه فانکشنال

 

77 copy

78 copy

79 copy

 

6) جلو بودن فک پایین و یا عقب بودن فک بالا

درمان این نوع از مشکلات، جزء سخت ترین درمانها درنظر گرفته میشود.بهترین سن درمان این ناهنجاری زیر ۸ سال و با تکمیل رویش دندانهای ثنایای بالا می باشد. البته شایان ذکر است که بر اساس برخی مقالات تا سن ۱۳ سالگی امکان مداخله جهت اصلاح رشد وجود دارد. درمان معمول این ناهنجاری شامل استفاده از فیس ماسک می باشد. از آنجا که بیشتر بیماران دارای فک پایین بزرگ دارای زمینه ژنتیکی برای رشد زیاد فک هستند ،ممکن است بسته به وضعیت بیمار لازم باشد تا پس از اتمام رشد ، با استفاده از جراحی فک پایین به عقب برده شود.

 

80 copy

 

7) تنگی فک بالا

در بیمارانی که تنفس دهانی دارند و نمی توانند از راه بینی تنفس کنند ، بیشتر به چشم می خورد. تنگی فک بالا می تواند آثار مخربی بر سلامت دهان و دندان داشته باشد. تنگی فک بالا با کاهش فضای موجود در فک ، سبب اختلال در رویش دندانهای دائمی می شود و احتمال نیاز به خارج کردن دندان دائمی در آینده را افزایش می دهد.بعلاوه اینکه این تنگی کام با برهم زدن موقعیت دندانهای فک بالا نسبت به فک پایین سبب تداخل دندانهای دوفک و بالتبع افزایش احتمال رشد ناقرینه فک پایین می شود که می تواند علاوه بر تاثیر در ظاهر فرد ، سبب سایش دندانها شود .

 

81

 

بهترین سن درمان این ناهنجاری قبل از ۱۳ سالگی (قبل از استخوانی شدن درز میانی فک بالا) است. درمان آن توسط دستگاههای اکسپندر فک بالا به گونه ای انجام می شود که کام از محل درز کامی باز شده و تنگی فک برطرف می شود.

 

82 copy

 

8) اپن بایت (فاصله عمودی بین دندانها)

از علل این ناهنجاری می توان به عوامل ژنتیکی و یا محیطی (مانند عادت هایی همچون مکیدن انگشت، تنفس دهانی و ...) اشاره کرد. با اقدام سریع و به موقع می توان با استفاده از پلاک های متحرک و در بعضی مواقع اپلاینس های ثابت به رفع عادت و نیز درمان اپن بایت کمک کرد.

83

84copy

 

 

 

 

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت