• info@drmaghsoudi.com

 • شماره تماس :22781889 - 09360578936

 • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

نکات و مشکلات حائز اهمیت در طی درمان ارتودنسی ثابت

 

 

نکات و مشکلات حائز اهمیت در طی درمان ارتودنسی ثابت

 

اجزای ارتودنسی ثابت همانند یک جسم خارجی در دهان نقش ایفا می کنند . پس ممکن است لایف استایل بیمار را تحت تاثیر قرار دهد .به عنوان مثال نحوه غذا خوردن ،رعایت بهداشت و ... را در بیمار تغییر می دهد . نگهداری از اجزای ارتودنسی ثابت هم بایدها و نباید‌هایی دارد که دانستنش برای سلامت دندان‌هایتان بسیار ضروری است. آگاهی از این موارد ، بیمار را در طی کردن روند درمان یاری می کند .پس با هم به بررسی آنها می پردازیم:

 • در طی روزهای اول درمان
 • ابراز درد در دندانها در روزهای نخستین درمان ارتودنسی ثابت و یا بعد از هر بار ویزیت امری طبیعی است . پس نگران نباشید . بیش ترین میزان حساسیت دندانها 24 ساعت بعد از تنظیمات ارتودنسی در دهان می باشد. در صورت بروز، پیشنهاد می شود:
 1. از آدامس و ترجیحا آدامس های فاقد شکر استفاده کنید . چرا که جویدن به رفع درد دندان کمک می کند . پس امتناع از خوردن غذا یا استفاده مداوم از غذاهای نرم کمکی به حل این مشکل نمی کند.
 2. استامینوفن ، بهترین راه برای کاهش درد دندانها است.میتوان یک روز قبل از جلسه ویزیت ارتودنسی استفاده آنرا آغاز و تا زمان اتمام درد ادامه داد (استفاده طولانی مدت از آن بدلیل عوارض جانبی توصیه نمی شود). در دردهای خفیف میتوان از ایبوپروفن استفاده کرد، که البته استفاده طولانی مدت از آن میتواند باعث  کاهش حرکت دندانها شود.

88

 

ممکن است در طی روزهای اول درمان ،بیمار از آزردگی گونه و لب ها توسط دستگاه ارتودنسی احساس نارضایتی کند. این آزردگی به این خاطر است که مخاط دهان به وجود این اجسام دارای حجم در دهان عادت ندارد .پس بنابراین با گذشت چند روز از شروع درمان ، کم کم این مشکل نیز مرتفع خواهد شد . اما با قرار دادن موم ارتودنسی بر روی دستگاه در محل آزردگی  می توان از ناراحتی این دوره کاست.

 

89 copy

90 copy

 

 • از آنجایی که چسب کاربردی در اتصال براکت ها به دندان نوعی چسب موقت به حساب می آید ، پس بعد از نصب براکت ها بر روی دندانها باید موارد خاصی را در رژیم و عادات غذایی رعایت کرد .از آن جمله عبارتند از :
 1. شاید بهتر باشد در روزهای نخست درمان و یا بلافاصله بعد از هر ویزیت ، بدلیل حساس بودن دندانها ، از غذاهای نرمتر استفاده کرد.
 2. جویدن غذاهای سفت احتمال شکستن و جداشدن براکت ها را افزایش می دهد .پس در استفاده از این مواد خوراکی باید دقت کرد. این غذاها عبارتند از :
 3. آب نبات ها و شکلات های سفت ، آدامس های سفت
 1. سبزیجات و میوه های خام همانند کرفس ، تربچه، هویج ، سیب و یا میوه های نرسیده . که البته با تقسیم آنها به قطعات کوچکتر و یا رنده کردن آنها میتوان از اینگونه مواد خوراکی هم استفاده کرد.
 • آجیل ها مانند تخمه ، پسته ، فندق ، بادام و ... که با آسیاب یا خرد کردن آنها می توان از این مواد خوراکی بهره برد.
 1. غلات صبحانه سفت .
 2. ذرت بو داده
 3. ته دیگ و ...

استفاده از خوراکی های چسبنده مانند تافی ، سوهان ، شکلات های کاراملی ممنوع است زیرا احتمال چسبیدن این مواد به اطراف براکت ها و سیمها زیاد است و از طرف دیگر تمیز کردن آنها از اطراف اجزای ارتودنسی مشکل بوده و احتمال آسیب به براکت ها را بهمراه دارد.

91 copy

 

باید از گاز زدن غذاها و خوراکی ها خودداری کرد. زیرا با وارد آوردن فشار به براکت ها ، احتمال کنده شدن آنها افزایش می یابد.به جای گاز زدن لقمه بزرگ ، می توان آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم کرد .در روزهای نخست درمان به دلیل عدم توجه و عادت نداشتن بیمار به این مسئله ممکن است به دفعات براکت ها کنده شوند که با دقت بیشتر می توان از وقوع مجدد آن جلوگیری کرد. توجه به عدم کنده شدن براکت ها در طی درمان از این بابت اهمیت دارد که علاوه بر تحمیل هزینه اضافی بر بیمار ، سبب افزایش طول درمان و عوارض ناشی از آن می شود.

 

92 copy

 

قبل از خوردن میوه های هسته دار مانند گوجه سبز و هلو، حتما هسته آنها را خارج کنید .زیرا هسته با گیر کردن به براکت ها سبب جدا شدن براکت از دندان می شود.

 1. در صورت استفاده از براکتهای سرامیکی ، از خوردن مواد خوراکی دارای رنگدانه های طبیعی و یا مصنوعی خودداری کنید.
 2. از انجام عادت هایی همچون جویدن ناخن ، مداد و ... خودداری کنید.
 • توجه به این نکته حائز اهمیت است که سطح دندان در اولین مرتبه بیشترین آمادگی را برای چسبیدن براکت به سطح دندان دارا میباشد و با جدا شدن براکت و چسباندن مجدد آن،احتمال جدا شدن براکت مزبور در آینده افزایش می یابد.

با جدا شدن براکت از سطح دندان ، نیرویی که به دندان وارد می شود متوقف شده و دندان اجازه پیدا می کند تا آزادانه درجهات مختلف حرکت کند . در این هنگام با فشار بافت نرم دهان و بافت احاطه کننده دندان، دندان به سرعت در جهت موقعیت اولیه خود حرکت میکند و به این ترتیب در مدتی کوتاه ، شاهد ازدست رفتن نتایج درمان خواهیم بود.

 همراه با جدا شدن براکت از سطح دندان و آزاد شدن سیم درگیر در آن ، احتمال آزردگی مخاط و گونه بیمار افزایش می یاد.

بعلاوه اینکه با آزاد شدن آن ،احتمال تغییر شکل و خمیدگی سیم افزایش می یابد که متعاقب آن ، ویژگی های نیروی اعمال شده به دندانها مانند جهت نیرو تغییر کرده و در مجموع سبب اثرات ناخواسته بر دندانهای مجاور می شود.

مجموع حوادث فوق سبب افزایش طول درمان می شود.

پس پیشنهاد می شود با رعایت نکات گفته شده ، حتی الامکان از کنده شدن براکت ها جلوگیری شود.

 • جدا کننده ها(سپریتورها) حلقه های الاستیکی معمولا آبی رنگی هستند که ممکن است بسته به ضرورت در اولین جلسه درمان بین دو دندان عقب قرار گیرند. می توان انتظار داشت که بیمار در طی 48-24 ساعت بعد درد خفیفی را تجربه کند. برای رفع این درد ، جویدن آدامس و مصرف استامینوفن می تواند کمک کننده باشد. ضمنا چنانچه سپریتور زودتر از جلسه بعدی ویزیت از محل خود خارج شد، حتما پزشک خود را برای انجام اقدام مقتضی در جریان قرار دهید.

در موارد نادری ،حساسیت (آلرژی) به دستگاههای ارتودنسی دیده شده است. معمولا این واکنش های آلرژیک نسبت به نیکل ( از عناصر بکار رفته در آلیاژ استنلس استیل براکت ها و سیم های ارتودنسی است ) یا لاتکس ( لاتکس ماده کاربردی در تهیه الاستیک های ارتودنسی )می باشد. برای پیشگیری از وقوع آلرژی ، توصیه می شود تا بخش مربوط به سابقه واکنش های آلرژیک بیمار در پرونده پزشکی به دقت پر شود و برای تاکید بیشتر به صورت شفاهی نیز به متخصص ارتودنسی یادآوری شود. دانستن این مطلب خالی از فایده نیست که بسیاری از افرادی که هنگام تماس پوستی با بدلیجات حساسیت نشان می دهند، دستگاه های ارتودنسی را به نحو مطلوبی تحمل می کنند که این موضوع را می توان به خاصیت شویندگی بزاق در حفره دهان مرتبط دانست.

93

 

 • در طی روند درمان

1- چنانچه بدلیل سهل انگاری ، براکتی شکسته شود ، پزشک خود را در جریان قرار دهید تا بسته به شرایط ، شما را راهنمایی و یا به منشی دستور تنظیم وقت بعدی دهد . این نکته را فراموش نکنید که همکاری بیمار یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت درمان می باشد.

 

94

 

2- بندهای ارتودنسی( حلقه های ارتودنسی دور برخی از دندانها) نیز توسط چسب مخصوصی به دندان متصل میگردند. جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ناشی از شسته شدن چسب (سمان) ، درصورت مشاهده لقی بند یا شسته شدن نسبی چسب آن ، هر چه سریعتر ، شرایط را به پزشک خود گزارش دهید.

95

 

3- بلند شدن انتهای سیمها از عوارض اجتناب ناپذیر درمان در مراحل اولیه می باشد . از آنجایی که شلوغی دندانها در ماههای نخستین درمان بیشتر است و دندانها بیشترین حرکت را انجام می دهند ، با مرتب شدن آنها سیم اضافی از انتهای آخرین دندان بیرون می زند . در صورت وقوع آن ، از مومهای مخصوص ارتودنسی بر روی سیم اضافی استفاده کنید و یا پزشک را در جریان قرار دهید.

 

96 copy

97 copy

 

4- رعایت بهداشت (استفاده مرتب و بعد از هر وعده غذایی از مسواک ، نخ دندان و مسواک بین دندانی ) در طی درمان ارتودنسی بسیار اهمیت دارد .در صورت عدم رعایت آن در طی درمان ارتودنسی ، به مرور زمان ، بر روی دندانها پلاک تشکیل می شود.پلاک تجمع نازک ، چسبنده و بدون رنگ باکتری ها می باشد که به سرعت برروی دندان تشکیل میشود. با افزایش تجمع باکتریها، پلاک سفید و چسبنده تر میشود و موجب تورم لثه ها و خونریزی از لثه ها می شود، که البته در صورت اصلاح عادت بهداشتی ، با گذشت چند هفته این مشکل مرتفع می شود.

با خوردن مواد غذایی، باکتریهای موجود در پلاک، مواد غذایی را به ترکیبات اسیدی تبدیل میکنند که موجب آسیب به مینای دندان میشود. در طی زمان و تکرار حملات اسیدی ،مینای دندان از بین میرود و موجب پوسیدگی و ایجاد لکه هایی بر روی دندانها میشود.توجه داشته باشید که استفاده تنها از مسواک برای حذف پلاک دندانی کافی نمی باشد .زیرا دسترسی به نواحی بین دندانی و نیز نواحی زیر سیمها و اطراف براکت ها توسط مسواک غیر ممکن است.پس به این ترتیب استفاده از نخ دندانهای مخصوص ارتودنسی و نیز مسواک های بین دندانی شدیدا توصیه می شود. استفاده از دهان شویه فلوراید به همراه مسواک و نخ دندان ، سبب کاهش پوسیدگی در طی درمان می شود.

 

98 copy

 

99 copy

100 copy

 

امروزه وسایلی تحت عنوان water flosser  ها وارد بازار شده اند که با استفاده از جریان آب پرفشار، سبب پاک شدن پلاکها و باقی مانده ذرات غذایی از میان دندانها و اطراف braceها می شوند. یکی از سرهای این دستگاه  orthodontic tip نام دارد که پلاکهای چسبیده به براکتها را تمیز میکند. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که آب توانایی نفوذ به فضای بین دندانی را ندارد و بالتبع نمی تواند این فضا را بطور کامل از پلاک ها پاک کند پس می توان گفت که این روش ،روشی مکمل در کنار نخ دندان می باشد و نمی توان آن را جایگزین نخ دندان کرد.

103

 

بهتر است در طی درمان از نخ دندان های wax دار استفاده کنید زیرا این نوع از نخ دندانها راحت تر از میان دندانها و براکتها عبور میکنند و احتمال پاره شدن یا رشته رشته شدنشان کمتر است.

در طی استفاده از مسواک و نخ دندان توجه کنید تا با ملایمت این کار انجام شود در غیر اینصورت احتمال آسیب به براکتها وجود دارد.   

 5- اگر به دستگاه ارتودنسی که در دهان می‌‌باشد دقت شود یک اختلاف سطح باریک بین براکت و دندان مشاهده می‌ شود. این فضا با اینکه کوچک به نظر می‌ رسد اما از لحاظ تجمع مواد غذایی و میکروبی و ایجاد پوسیدگی منطقه بسیار مستعدی می‌‌باشد و همچنین تمیز کردن این ناحیه بسیار سخت تر از مناطق دیگر است.

104 copy

 

توجه داشته باشید که درمان ارتودنسی ثابت به خودی خود سبب پوسیدگی دندانها نمی شود ، بلکه گیر غذایی در اطراف براکت ها و بندها که ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد ، مسبب اصلی این پوسیدگی است.این پوسیدگی ها بصورت نقاط سفید رنگ بر روی دندانها می باشد که تحت عنوان white spot lesions شناخته میشوند و ناشی از demineralization ایجاد شده توسط باکتریها می باشند. در این مرحله، پوسیدگی همچنان قابل برگشت است. به این معنا که ترکیبات موجود در بزاق با انجام پروسه remineralization می توانند جلوی پیشرفت پوسیدگی را گرفته و آنرا متوقف کنند. با این حال اگر بهداشت ضعیف دهان و دندان همچنان ادامه پیدا کند white spotها با ایجاد حفره بر روی دندانها به پوسیدگی غیر قابل برگشت تبدیل خواهند شد.این لکه های سفیدرنگ در اطراف براکت ها و طوق دندانها دیده می شوند که متاسفانه حتی در صورت توقف روند پوسیدگی ، از بین نمی روند.این مسئله باعث می شود که پس از اتمام درمان ارتودنسی علیرغم مرتب شدن دندانها ، زیبایی دندانها به مخاطره بیفتد. پس رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان ، یک اصل غیرقابل اغماض در طی درمان ارتودنسی می باشد.

در هر جلسه ویزیت ،دندانها از نظر وجود پوسیدگی توسط متخصص ارتودنسی مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت عدم همکاری یا توانایی بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان ،تدابیر دیگری همچون بروساژ و فلورایدتراپی موضعی درمطب انجام می شود. در موارد شدید و یا درصورت ادامه عدم همکاری بیماری ،ممکن است نیاز به توقف درمان و خارج کردن زودهنگام وسایل ارتودنسی از دهان باشد.

105

 

6- تغییر رنگ اورینگ ها ( کش های اطراف براکتها) در فاصله بین جلسات ویزیت ، امری شایع و قابل انتظار است زیرا اورینگ ها و به ویژه اورینگ های شفاف با گذشت زمان و در اثر رنگریزه های موجود در مواد غذایی ، تغییر رنگ می دهند ، در صورتی که این مسئله برایتان ناخوشایند است می توانید از اورینگ های رنگی استفاده کنید (تغییر رنگ کمتری در طی درمان در آنها دیده می شود).

 

106 copy

 

7- در حین درمان ارتودنسی لقی مختصر دندانها امری طبیعی است. زیرا برای حرکت دندانها لازم است تا استخوان اطراف دندان تحلیل رود که این تحلیل منجر به لقی اندک دندانها می شود. اما جای نگرانی وجود ندارد چرا که بعد از گذشت چند ماه از اتمام درمان ارتودنسی ،کم کم این لقی از بین می رود. اما اگر لقی بیش از حد یک دندان توجهتان را جلب کرد ، حتما متخصص ارتودنسی را در جریان قرار دهید.

 8- توجه داشته باشید که سرعت حرکت دندانها و سرعت پیشرفت درمان در مراحل مختلف درمانی متفاوت است .این سرعت در اوایل درمان بیشتر و در مراحل انتهایی کاهش می یابد.

9- در هنگام ورزشهایی که احتمال ضربه وجود دارد از محافظ های مخصوص دندان باید استفاده شود.

107

 

10- فراموش نکنید که حضور مرتب و بموقع در مطب متخصص ارتودنسی ضروری است .

 

 • پس از اتمام درمان

1- پس از اتمام درمان ارتودنسی ،بیمار باید بمنظور پایدار ماندن نتایج درمان از وسیله ای تحت عنوان ریتنیر یا نگهدارنده ارتودنسی استفاده کند. درواقع از آنجایی که بعد از ارتودنسی دندان، وضعیت استخوان ها و لثه ها تغییر می کند، شما باید با کمک ریتینر، جای جدید دندان خود را ثابت کنید.نگهدارنده ها از روی قالبی که متخصص ارتودنسی از دندانتان می گیرد ساخته می شوند و بنابراین کاملاً بر روی دندان شما قرار می گیرند.در صورت عدم رعایت  دستورهای مرتبط با استفاده از ریتینر ، منجر به برهم خوردن نتایج درمان می شود.بسته به شرایط بیمار ، و بعد از شنیدن انتظارات وی ، یکی از انواع ریتینر ( ثابت یا متحرک )تجویز می شود.

108 copy

 

2- تصمیم گیری در مورد دندان های عقل ، در انتهای درمان و با توجه به میزان فضای موجود برای رویش آن در رادیوگرافی پانورامیک انجام می شود.

 

 

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت