• info@drmaghsoudi.com

  • شماره تماس :22781889 - 09360578936

  • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

نگهدارنده یا ریتینر ثابت ارتودنسی

نگهدارنده یا ریتینر ثابت ارتودنسی

 

نگهدارنده ثابت یا فیکس ریتینر به صورت سیمی است که پشت دندانهای قدامی چسبانده می شود. مزایای آن نسبت به نگهدارنده متحرک شامل زیبایی بیشتر به علت در دید نبودن، عدم نیاز به همکاری بیمار و کاهش مشکلاتی نظیر شکستن و گم شدن نگهدارنده می باشد. بعلاوه اینکه رتینر ثابت خلل در گفتار و تکلم بیمار ایجاد نمی کند.با این وجود رعایت ملاحظاتی که در طی درمان ثابت گفته شد در مورد نگهدارنده ثابت نیز صادق است. به عنوان مثال در صورت گاز گرفتن غذاهای سفت امکان جداشدن این سیم در برخی دندان ها وجود دارد که در این صورت احتمال دارد که بسرعت جابجایی دندان های ردیف شده را به همراه داشته باشد و یا ممکن است سیم پس از مدتی مستهلک شده ، خم شده و یا بشکند. پس در صورت وقوع آن می بایست سریعا به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد. اینجاست که به اهمیت چکاپهای منظم ارتودنسی حتی در طی دوره ریتنشن پی می بریم.

توصیه می شود بیمارانیکه درمان ارتودنسی را در نوجوانی انجام داده اند ، از نگهدارنده ثابت تا هر زمانی که می توانند استفاده کنند زیرا رشد فک تا اوایل دهه سوم زندگی ادامه دارد.پس از این مدت می توان ریتینر ثابت را با ریتینر متحرک جایگزین کرد.اما بطور کلی هیچ مدت زمان مشخصی برای استفاده از ریتینرثابت مشخص نشده است .این مدت زمان می تواند بین 20-2 سال متغیر باشد .البته با رعایت نکات ذکر شده محدودیت و عارضه ای در استفاده طولانی مدت از این نوع ریتینر وجود ندارد.

با توجه به چسبیده شدن سیم به پشت دندانها ، احتمال تجمع پلاک و جرم در اطراف سیم و دندانها افزایش می یابد پس در  صورت تجویز این نوع نگهدارنده نباید رعایت بهداشت کامل دهان و دندان و بویژه استفاده از نخ دندان را فراموش کرد .

112

113 copy

 

برگشت نتایج درمان ارتودنسی

در صورت عدم استفاده یا استفاده ناصحیح از نگهدارنده ، دندانها ممکن است بسرعت به وضعیت نامرتب و شلوغ قبلی خود بارگردند.که در این صورت چاره ای جز قبول درمان مجدد نیست که بالطبع همراه با صرف هزینه و وقت مجدد است .علاوه براین ریسک همراه با درمان مجدد را نباید فراموش کرد.

 

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت