• info@drmaghsoudi.com

  • شماره تماس :22781889 - 09360578936

  • ساعت کاری : 9:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر

نگهدارنده یا ریتینر متحرک ارتودنسی

نگهدارنده یا ریتینر متحرک ارتودنسی

 

به شکل پلاک متحرک می باشد. این دستگاه ها باید در شش ماه اول به استثناء وعده های غذایی اصلی و مواقع مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، به طور تمام وقت استفاده شود و سپس به تدریج مدت زمان استفاده از آن کاهش می یابد تا در پایان سال دوم ، استفاده از آن قطع گردد.در صورت بی توجهی به استفاده صحیح از نگهدارنده ، احتمال نامرتب شدن مجدد دندانها بسیار افزایش می یابد. ریتینر متحرک به دوشکل آکریلی(پلاک متحرک هالی ) و ریتینر شفاف ساخته می شود.

پلاک متحرک (ریتینر هالی): دو بخش دارد که یکی از آن ها از اکریل و دیگری از فلز ساخته شده است. بخش اکریلی این نگهدارنده، پشت دندان و سیم فلزی هم روی دندان قرار میگیرد و آن را در جای خود ثابت نگه می دارد. این نوع نگهدارنده، متحرک است و به راحتی در دهان گذاشته و برداشته می شود. بنابراین محدودیتی در رژیم غذایی و رعایت بهداشت دندان ها وجود ندارد.همچنین این پلاکها قابل تنظیم کردن هستند و در صورتیکه از ریتینر بخوبی استفاده نشده باشد و دندانها اندکی به موقعیت قبلی خود بازگشته باشند با کمک این وسیله میتوان بطور همزمان دندانها را به موقعیت ردیف شده خود بازگرداند.

این نوع نگهدارنده در مقایسه با ریتینر شفاف مستحکم تر است و درصورت آسیب اندک می توان مجددا آن را ترمیم و مورد استفاده قرار داد.

علیرغم مزایای فوق ، نمی توان از معایب آن چشم پوشی کرد .این معایب عبارتند از :

اختلال در تکلم و گفتار بیمار بدلیل حجم پلاک بویژه در ناحیه پشت دندانهای قدامی ، نیاز به همکاری خوب بیمار ، عدم تامین زیبایی بدلیل وجود سیم در ناحیه قدامی پلاک

 

109 copy

110 copy

 

ریتینر شفاف: کاملا از پلاستیک شفاف ساخته شده است و زمانی که آن را روی دندان هایتان قرار می دهید دیده نمی شود. این نوع ریتینر را می توان به راحتی از دهان خارج کرده و بدون هیچ گونه محدودیتی غذا خورده و دندانها را شست، اما عیب آن، این است که لکه خوراکی های رنگی بر آن ها باقی می ماند، بنابراین توصیه می شود زمانی که آن ها را در دهانتان قرار داده اید، به غیر از آب، مایعات دیگری ننوشید. در ضمن از آنجایی که ریتینرهای شفاف از یک پلاستیک نازک ساخته شده اند، بعد از چند وقت استفاده مستعمل و یا پاره می شوند، پس بنابراین هر از چند گاهی نیاز به تعویض این نوع ریتینر می باشد .توجه به این نکته حائز اهمیت است که این نوع ریتینر برخلاف ریتینرهای هالی قابل تنظیم شدن نیستند و امکان اصلاح موقعیت دندانها را ندارند.

 

111

 

آدرس

آدرس :

پاسداران - نبش گلستان نهم - ساختمان پرنس - پلاک 457 -طبقه دوم - واحد 3

شماره تماس :

22781889

تلفن همراه :

09360578936

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تصویر

stack04

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار سایت ما در خبرنامه عضو شوید .
ثبت